Kotły i pompy ciepła – czym są i jak działają?

Zapraszamy do przeczytania artykułu o działaniu pomp ciepła.

Jak działa pompa ciepła powietrze – woda?

Powietrzna pompa ciepła, z której korzysta się w formie źródła energii odnawialnej, gdyż w w tym celu jest to energia pozyskiwana z powietrza. Jej zadaniem jes chłodzenie lub ogrzewanie danego pomieszczenia w zależnosci od narzuconego zadania przez system. 

Dokładniej pompa korzysta z powietrza zewnętrznego, które za pomocą czynnika chłodniczego, a także odpowiedniego sprężenia wytwarza ciepło użytkowe. Jesteśmy w stanie w ten sposób nie tylko ogrzać dane pomieszczenie, ale również przygotujemy ciepłą wodę do herbaty, kawy itp. 

Pompa ciepła – z czego się składa?

Technologia na jakiej opiera się działanie pompy to bardzo prosta i znana nam mechanika z, której chociażby korzysta się w lodówkach. Na wyróznienie w tym przypadku jeśli chodzi o budowę pompy zasługują takie elementy jak: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny, a także parownik. Mimo wszystko jeśli chcemy, aby pompa spełniała swoje zadanie w pełni to jednak musimy mieć czynnik roboczy. Czynnikiem chłodzącym jest tutaj ciecz krążaca wewnątrz układu, która wrze pod wpływem niskiego ciśnienia i niskiej temperatury. W wyniku czego nagle w układzie wzrasta ciśnienie i temperatura. Następnie dzięki sprężarce czynnik zaczyna zmieniać swoją postać na gazową trafiając kolejno do skraplacza, gdzie ciepło oddawane jest do instalacji. Na koniec czynnik będąc w stanie ciekłym przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie dochodzi do spadku ciśnienia oraz temperatury, a cały cykl rozpoczyna się na nowo. Na uwagę zasługują tutaj pompy ciepła De Dietrich.

Kotły c.o. – zasada działania

W domach jednorodzinne bardzo często do ogrzewania korzysta się z kotłów c.o. Zwykle podgrzewa się nimi również wodę użytkową. Kocioł c.o. spala paliwa stałe takie jak: węgiel, ekogroszek, drewno, pellet oraz gazowe, czyli gaz ziemny, gaz płynny w celu podgrzania nośnika ciepła, którym najczęściej jest woda jaka krąży w obiegu centralnego ogrzewania. Następie owa ciecz po podgrzaniu rozprowadza powstałe ciepło do odbiorników w postaci grzejników lub instalacji od ogrzewania podłogowego.

Na rynku mamy dostęp nie do jednego kotła c.o.. Istnieją jednak po między nimi różnice ze względu na kryteria takie jak: 

Rodzaj paliwa – wyróżniamy kotły na pellet, węgiel, gaz ziemny itp.

Dostępne funkcje – wyróżniamy kotły jednofunkcyjne do ogrzewania domu oraz dwufunkcyjne.

Technologia z jakiej korzysta się w celu pozyskania powietrza jakie jest potrzebne do procesu spalania – wyrózniamy kotły z otwartą komorą spalania, które pozyskują powietrze z pomieszczeń oraz te, które mają zamkniętą komorę spalania.

Efektywność wykorzystania ciepła, które pozyskaliśmy w wyniku zachodzących procesów spalania – kotły tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne.



Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.