Kuchnia zamknięta- jakie ma zalety i czy warto się na nią zdecydować?

Współczesne trendy wnętrzarskie to w dużej mierze projekty kuchni otwartych, połączonych z pokojem dziennym. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale ma także wiele minusów. Co więcej, w wielu mieszkaniach aranżacja takiego dużego pomieszczenia na siłę w ogóle nie ma sensu i mija się z celem. Pojawia się więc pytanie o to, czy kuchnia zamknięta nie okazałaby się rozwiązaniem lepszym i bardziej funkcjonalnym. Otóż w wielu przypadkach- jak najbardziej tak właśnie może być. 

Kuchnia dla singla czy kuchnia dla pasjonatów gotowania?

Kuchnia otwarta doskonale sprawdza się w mniejszych mieszkaniach, gdzie tak naprawdę meble kuchenne przeznaczone do przygotowywania potraw są zredukowane do aneksu kuchennego. Jest to rozwiązanie dobre w przypadku, kiedy nie gotujemy zbyt dużo, a lubimy urządzać przyjęcia. W kuchni tego typu wykonamy wszystkie niezbędne czynności, zazwyczaj jednak kuchnie łączone z pokojami dziennymi nie są zbyt duże, a i ilość zabudowy kuchennej jest mocno ograniczona. Dlatego też to rozwiązanie będzie odpowiednie dla singla czy też dla młodego małżeństwa. 

Kuchnia zamknięta jest natomiast idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć dużą ilość szafek, obszerną zabudowę i wiele sprzętów ułatwiających gotowanie. W kuchni, która stanowi osobne pomieszczenie można zmieścić wiele sprzętu, sporą ilość blatów roboczych, miejsce na całą zastawę stołową i wszelkie niezbędne akcesoria. W takim pomieszczeniu pasjonat gotowania naprawdę nie musi się ograniczać. Kuchnia zamknięta to idealne rozwiązanie dla dużej rodziny, gdzie jednego dnia przygotowuje się śniadanie, gotuje się obiad, piecze chleb, a nawet przyrządza słodkości. 

Ważne oddzielenie strefy relaksu od strefy roboczej

Dla osób, które sporą część dnia spędzają w kuchni, najczęściej jest ona miejscem, które wymaga regularnego sprzątania- niemalże po każdym gotowaniu. W takim przypadku kuchnia zamknięta jako oddzielne pomieszczenie to rozwiązanie idealne. Tym samym, pokój dzienny zawsze może pozostać przestrzenią uporządkowaną i przygotowaną do relaksu, a w kuchni zamykamy rzeczy, które nie do końca są idealnie uporządkowane, nie zawsze są na czas dokończone, a może czekają dopiero na posprzątanie. Kuchnia zamknięta to idealne miejsce do przygotowywania potraw dla gości bez ich udziału tak, aby cały proces ich tworzenia pozostał w gestii kucharza. W końcu, w kuchni będącym osobnym pomieszczeniem można zadbać o ergonomię i można kierować się wygodą podczas projektowania tego wnętrza. W przypadku kuchni otwartej często trzeba iść na kompromis kierując się estetyką i spójnością kuchni z wystrojem salonu. 



Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.