Styropian w budownictwie

Sektorem, który odnosi największe korzyści ze stosowania tworzyw sztucznych, jest budownictwo, a za nim dopiero opakowania i pakowanie. Tworzywa sztuczne są wydajne i opłacalne, a także łatwo dostępne i proste w montażu. 

Polistyren ekspandowany: co to jest?

W ostatnich latach obserwuje się gwałtowny wzrost zainteresowania zastosowaniem polistyrenu ekspandowanego, czyli technicznej nazwy styropianu, w budownictwie. To dobrze znany materiał wykorzystywany do różnych zastosowań, ponieważ ma lekką, ale sztywną strukturę, która zapewnia dobrą izolację termiczną i wysoką odporność na uderzenia. Ponadto charakteryzuje się wysoką nośnością przy niewielkim ciężarze, absolutną barierą dla wody i pary wodnej, szczelnością dla środowisk kontrolowanych, długą żywotnością, niskim kosztem konserwacji, szybką i ekonomiczną konstrukcją. Styropian składa się z małych kulek polistyrenowych, które są otrzymywane ze styrenu w procesie polimeryzacji. W trakcie tego procesu do perełek wstrzykuje się gaz, który rozszerza objętość, tworząc strukturę komórkową przepuszczającą powietrze.

Jak skutecznie wykonywać prace styropianowe w budownictwie?

Niska gęstość polistyrenu ekspandowanego sprawia, że doskonale nadaje się on do izolacji termicznej, ponieważ ma doskonały stosunek kosztów do wydajności. Pozwala to spełnić wymagania przepisów dotyczących oszczędzania energii. Chociaż istnieją różne formy wykorzystania styropianu w budownictwie (np. pianka spajająca), nie ulega wątpliwości, że najczęściej stosowany i najbardziej wydajny jest w postaci strukturalnych płyt izolacyjnych. Strukturalne płyty izolacyjne to tak zwane płyty warstwowe stosowane jako elementy konstrukcyjne w budynkach betonowych w określonych zastosowaniach, takich jak ściany, dachy i podłogi; rdzeń tych płyt wykonany jest ze styropianu. Z punktu widzenia właściwości użytkowych materiał ten jest uważany za kluczowy składnik nowoczesnego budownictwa ze względu na swoją wysoką elastyczność i wytrzymałość. Wszechstronność i łatwość stosowania styropianu sprawiają, że materiał ten jest niezwykle korzystny do stosowania w budownictwie. Jest szczególnie łatwy w montażu i można go ciąć na różne kształty, co ułatwia zastosowanie w izolacji budynków. Polistyren ekspandowany jest łatwo dostępny, a jego koszt jest stosunkowo niski w porównaniu z wydajnością i parametrami innych wyrobów budowlanych. Charakteryzuje się ogromną uniwersalnością i jest stosowany na wiele sposobów, w izolacji akustycznej, w podłogach jako izolacja akustyczna oraz w pustych przestrzeniach, a także jako izolacja obwodowa.



Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.