Pościel do łóżeczka: jak wybrać najlepszą? Na co zwrócić uwagę?

Każdy rodzic, przygotowując dziecku wygodne miejsce do spania pragnie aby było ono komfortowe, spokojne i przytulne. Wypoczęty malec jest w ciągu dnia bardziej chętny do zabawy i znacznie mniej humorzasty. Dodatkowo,  to właśnie w czasie snu następują najważniejsze procesy w organizmie, co ma niewątpliwe znaczenie w prawidłowym rozwoju niemowląt i małych dzieci.

Jednym z elementów łóżeczka, a więc miejsca w którym dziecko najczęściej śpi jest pościel. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów bielizny pościelowej i wybór jest ogromny. Czym zatem kierować się aby kupić najlepszą pościel dla swojego maleństwa?

Wybór tkaniny

Materiał to jeden z najważniejszych kryteriów wyboru pościeli do łóżeczka. Tkanina bezpośrednio styka się ze skórą niemowlęcą, dlatego powinna być dla niej delikatna – nie może powodować podrażnień ani uczulenia. Najczęściej, pościel do łóżeczka jest uszyta z bawełny 100%. Jest to materiał nie tylko przyjazny dla alergików, ale posiada także zdolności higroskopijne. Dzięki pochłanianiu wilgoci staje się idealną tkaniną dla niemowląt i małych dzieci. Bawełna jest materiałem oddychającym, można ją także prać w wysokiej temperaturze bez obawy o jej zniszczenie.

Rozmiar

Pościel do łóżeczka powinna być dobrana do wieku oraz wzrostu dziecka. Najczęściej, w sklepach występuje wiele wariantów rozmiarowych każdej pościeli i zwykle różnią się one wielkością kołderki. Najpopularniejsze rozmiary poszewek na kołderki to: 90×120 i 100×135. Pierwszy z wymiarów sprawdzi się najlepiej w łóżeczkach niemowląt. Drugi rozmiar będzie najbardziej odpowiedni dla starszych dzieci – do trzeciego roku życia.

Prześcieradło

Obowiązkowym dodatkiem do pościeli jest prześcieradło, które nie zawsze występuje w gotowych zestawach i należy je dokupić osobno. Najwygodniejsze prześcieradło dla niemowląt i dla małych dzieci to wersja z gumką. Dzięki jej wszyciu, materiał nie przesuwa się w trakcie snu i nie odsłania materaca. Prześcieradło powinno być uszyte z bawełny 100% o jasnym kolorze – bez wykorzystania drażniących barwników.

Kolorystyka

Wybierając pościel do łóżeczka, warto wybierać kolory delikatne, jasne, pastelowe. Nie wynika to wbrew pozorom z wrażenia estetycznego, ale z ilości barwników występujących w materiale. To właśnie one najczęściej mogą powodować uczulenie, gdyż bawełna sama w sobie nie wywołuje alergii. Ponadto, na skutek częstego prania w wysokich temperaturach, pościel z dużą ilością barwników dość szybko straci swój pierwotny wygląd i nie będzie się ładnie prezentować.

Dodatkowe elementy w łóżeczku

Dobre sklepy, takie jak np. smyklove.pl przy zakupie pościeli oferuje również dodatkowe elementy do łóżeczka, które są równie praktyczne i funkcjonalne. Przykładem mogą być ochraniacze na szczebelki, sprawdzające się szczególnie w okresie, gdy dziecko nauczyło się już zmieniać pozycję i przewraca się na boki lub brzuszek. To właśnie wtedy istnieje największe ryzyko uderzenia główką w szczebelki i przed takimi sytuacjami chronią ochraniacze do łóżeczka. Często występują w zestawie z pościelą, gdyż razem tworzą komplet, który jest nie tylko praktyczny, ale również estetyczny.

https://lores.pl/ – najlepsza strona z rajstopami w Polskim internecie.Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.